Vitamin D je liposolubilni vitamin koji se u našem organizmu proizvodi pomoću ultravioletnog (sunčevog) zračenja. Pored toga unosi se i putem hrane i suplemenata.
U zimskom periodu zbog manje produkcije vitamina D u organizmu, potrebno je unositi dodatne količine vitamina D putem hrane ili suplemenata. Gornja granica za unos vitamina D je 4000IJ/dan.
Za vitamin D je poznato da učestvuje u metabolizmu kostiju, odnosno da je potreban za održavanje zdravlja kostiju i zuba, budući da je neophodan za adekvatnu apsorpciju i iskorištavanje kalcija i fosfora. Također, važan je za održavanje normalne funkcije mišića i imunog sistema, kardiovaskularnog sistema, te prozvodnje inzulina.
Vitamin D ima i antikancerogeno djelovanje. Na osnovu istraživanja, ustanovljeno je da pacijenti koji imaju više koncentracije vitamina D imaju i bolju prognozu. Vitamin D potiče normalno funkcionisanje ćelija, inhibira nekontrolisano dijeljenje malignih ćelija, invazivnost, metastatski potencijal te diferencijaciju ćelija. Pored toga, vitamin D inhibira angiogenezu, odnosno stvaranje novih krvnih sudova za ishranu tumora. Na taj način smanjuje se dotok hranjivih materija tumorskom tkivu, što nadalje smanjuje i njegovo širenje.
Simptomi nedostatka vitamina D
- Umor
- Bolovi u leđima
- Bol u mišićima
- Sporo zarastanje rana
- Depresija
- Česte infekcije
- Gubitak kose
Dugoročni nedostatak vitamina D može uzrokovati:
- Dijabetes
- Autoimune bolesti
- Hipertenziju
- Depresiju
- Osteoporozu
- Hronični umor
- Fibromijalgiju
- Alzheimerovu bolest
Rizične skupine
Neke osobe imaju povećan rizik za nastanak deficita vitamina D. U tu skupinu spadaju:
- Starije osobe
- Osobe koje izbjegavaju sunčanje
- Osobe sa tamnijom kožom
- Pacijenti sa oboljenjima kod kojih je smanjena apsoprcija vitamina D u probavnom traktu: Chronova bolest, celijakija, cistična fibroza.
- Pacijenti kojima je hirurški odstranjen dio želuca ili crijeva
Pored toga, neki lijekovi mogu uzrokovati deficit vitamina D. Tu spadaju sljedeći lijekovi:
- Laksativi (koji se koriste duže vrijeme)
- Diuretici
- Lijekovi protiv zgrušavanja krvi
- Antiepileptici
Izvori vitamina D u hrani
Tokom zimskog perioda potrebno je povećati unos hrane bogate vitaminom D kako se ne bi razvio deficit ovog vitamina u organizmu.
Vitaminom D su bogate sljedeće namirnice: Ulje bakalara, haringa, tuna, skuša, sabljarka, losos, sardine, mlijeko, puter, jaja.
Savjetuje se svakodnedno korištenje ribljeg ulja, 1 supenu kašiku na dan.
Ukoliko se ustanovi deficit vitamina D, tada je neophodno korištenje suplemenata vitamina D.
Suplementacija visokim dozama vitamina D savjetuje se samo kod utvrđenog deficita ovog vitamina u organizmu. Vitamin D ne smijemo unositi u suvišku jer bi u tom slučaju ispoljio toksične efekte. Potrebno je odgovarajuće doziranje, koje mora biti kontrolirano od strane ljekara.
Foto: Pixabay