Maslačak (Taraxacum officinale) je zeljasta biljka visine do 30 cm. Cvjeta od aprila do jula. Najviše se koristi korijen maslačka (Taraxaci radix) prikupljen u proljeće ili jesen i osušen. Pored korijena, koriste se i zeleni svježi dijelovi biljke (Taraxaci Herba) i cvjetovi (Taraxaci Flos).
Bogat je vitaminima i mineralima. Sadrži karotenoide, zatim vitamine A, B i C. Mineralni sastav maslačka čine: kalcij, magnezij, kalij, željezo, sumpor, natrij, mangan, fosfor, silicij.
Maslačak obiluje i inulinom koji je jako važan za zdravlje probavnog sistema. Inulin poboljšava mineralni sadržaj kostiju i gustoću koštane mase, te ometa metabolički proces stvaranja masnoće u organizmu.
Djelovanje
Maslačak ima pozitivan učinak kod karcinoma jetre, dojke i pankreasa. U istraživanjima koja su rađena na kulturama ćelija, dokazano je antikancerogeno djelovanje maslačka. Naime, u tim ispitivanjima je dokazano da aktivne supstance maslačka imaju sposobnost uništavanja ćelija raka i sprječavanja širenja raka na zdrave ćelije.
Maslačak potiče detoksikaciju, djeluje kao diuretik (potiče izmokravanje), stimuliše lučenje žuči, čuvar je funkcija jetre, koristi se kod holelitijaze (kamenac u žučnoj kesi), potiče rad bubrega, pročišćava krv, koristi se kao gorki tonik, pomaže kod manjka apetita.
Maslačak pomaže kod sljedećih stanja i bolesti:
- Hepatitisi
- Insuficijencija jetre
- Povišene vrijednosti holesterola krvi (hiperholesterolemija)
- Kongestija jetre
- Kamenac u žučnoj kesi
- Atonija žučnih puteva
- Anemija
- Insuficijencija bubrega
- Oligurija (smanjeno izlučivanje urina)
- Hipertenzija
- Hemoroidi
- Dermatoze
- Astenija (sindrom hroničnog umora)
- Konstipacija
- Skorbut
Pacijenti koji koriste preparate hormona štitne žlijezde (tiroksin) također bi trebali koristiti čaj od maslačka, jer za adekvatnu pretvorbu T4 u T3 hormon potrebna je zdrava jetra.
Interakcije sa lijekovima
Aktivne supstance iz maslačka mogu stupati u interakcije sa lijekovima kao što su: litij, ciprofloksacin, norfloksacin, enoksacin, verapamil, propranolol, teofilin, amitriptilin, haloperidol, paracetamol, atorvastatin, entakapon, estrogen, diazepam, lorazepam, irinotekan, morfij. Također, konzumiranje maslačka se ne preporučuje osobama koje koriste diuretike koji štede kalijum.
Priprema čaja od maslačka
Čaj od maslačka se priprema tako što se 3-5 grama suhog usitnjenog korijena maslačka prelije sa 2 dl mlake vode i ostavi da kuha 10 minuta, nakon čega se procijedi i pije. Preporučljivo je piti svježe pripremljen čaj po 1 šolju pola sata prije svakog obroka, do 3 puta dnevno.
Maslačak se može se koristiti i za pripremu napitka koji je zdrava zamjena za kafu. Korijen prikupljen u proljeće ili u jesen te osušen, potrebno je najprije dobro oprati, razrezati i osušiti. Za još bolji efekat dobro je prikupiti i korijen cikorije u jednakim količinama. Nakon sušenja, korijenje se ispeče i samelje te se koristi kao zamjena za kafu. Ovako pripremljen napitak je jako koristan za pacijente sa oboljenjima jetre, ali i za zdrave ljude u smislu prevencije bolesti i očuvanja zdravlja.
Foto: Pixabay