Bolesti štitne žlijezde najčešće nastaju kao posljedica autoimunih poremećaja (Hashimoto tireoiditis i Gravesova bolest). Kod Hashimoto tireoiditisa, organizam proizvodi antitijela anti-TPO koja uništavaju zdravo tkivo žlijezde, zbog čega se smanjuje produkcija hormona, te nastaje hipotireoza. Drugo značajno antitijelo je anti-TG koje je usmjereno na tireoglobulin, protein koji se stvara u štitnoj žlijezdi i neophodan je za sintezu tireoidnih hormona.
Većina pacijenata koji boluju od autoimunih bolesti štitne žlijezde, ima visoke vrijednosti navedenih antitijela. Dok su antitijela povišena, autoimuni proces je aktivan, a bolest napreduje. Međutim, postoje određeni načini da se vrijednosti povišenih antitijela smanje.
Upotreba naltreksona u malim dozama
Svjetski stručnjaci preporučuju upotrebu naltreksona u malim dozama za smanjenje autoimune reakcije.
U većim dozama (do 50mg dnevno) lijek natrekson blokira opioidne receptore i koristi se za prevenciju recidiva kod alkoholizma, međutim u malim dozama (manje od 4,5 mg dnevno) djeluje na imuni sistem i ublažava autoimuni proces.
Kod velikog broja ispitanika zabilježeno je smanjenje antitijela štitne žlijezde i smanjenje simptoma njhove bolesti.
Vitamin D
Osobe koje imaju manjak vitamina D izložene su visokom riziku od nastanka autoimunih bolesti.
Vitamin D igra jako važnu ulogu u imunom odgovoru. Ustanovljeno je da je povezan sa metaboličkim i imunim procesima u organizmu. Definiran je kao imunološki modulator. Ima uloge u regulaciji ćelijskog rasta, proliferacije i apoptoze. Djeluje tako da jača imuni sistem kada on oslabi, te smanjuje imuni odgovor kada je on prejak što je slučaj sa autoimunim bolestima. Ustanovljeno je da vitamin D ima receptore u imunološkim ćelijskim linijama kao što sto su monociti, dendritične ćelije i akivirane T-ćelije.
Brojne studije ukazuju na veliku povezanost između niskog nivoa vitamina D i povećanog rizika za nastanak hroničnih zapaljenskih oboljenja, uključujući i autoimuna oboljenja. Nizak nivo vitamina D pogoduje nastanku autoimunih oboljenja, odnosno veća je vjerovatnoća da će ćelije imunog sistema napasti zdrave ćelije našeg organizma i na taj način prouzrokovati neko od autoimunih oboljenja.
Nastanak autoimunih oboljenja se često povezuje sa deficitom vitamina D, te je preporučljivo njegovo kontrolisanje i suplementacija u slučaju deficita. Kod pacijenata koji već imaju neko autoimuno oboljenje, suplementacija vitaminom D smanjuje progresiju, odnosno napredovanje bolesti i stabilizira stanje.
Selen
Štitna žlijezda je organ sa najvišim sadržajem selena po gramu tkiva. Suplementacija selenom je posebno korisna za pacijente sa Hashimoto tireoiditisom. Kod ovih pacijenata selen dokazano pomaže smanjenje antitireoidnih antitijela, te poboljšava ultrazvučnu strukturu štitne žlijezde. Nasuprot tome, kod Gravesove bolesti (autoimuno oboljenje koje vodi u hipertireozu) selen pomaže brže postizanje eutireoze.
Melantoin
Melantoin je hormon sa pritivupalnim i imunomodulatornim djelovanjem. Dakle, melantoin smanjuje upalu i preaktivni imuni odgovor, te ima sposobnost stimulacije imunog odgovora kada je on preslab.
Zbog navedenih karakterisitika, melantoin se često preporučuje pacijentima koji boluju od autoimunih bolesti.
Probiotici
Probiotici su „dobre bakterije“ koje čine normalnu crijevnu floru a koje su jako važne za imuni sistem. Probiotici štite od patogenih mikroorganizama, jačaju odbrambenu funkciju, povećavaju broj ćelija prirodnih ubica (NK-ćelije) i T limfocita.
Loša prehrana, korištenje antibiotika i drugih lijekova, prolivi, konzumiranje alkohola, stres mogu narušiti crijevnu floru, te je u tom slučaju neophodna nadoknada „dobrih bakterija“. Najviše se koriste za prevenciju i liječenje proliva.
Probiotici ublažavaju autoimunu reakciju, te se preporučuje njihov unos svim pacijentima koji boluju od autimunih bolesti.
Probiotike možete koristiti u obliku oralne suspenzije, kapsula ili probiotičkog jogurta, s tim da se probiotički jogurti koriste u preventivne svrhe ili svakodnevnu upotrebu.
Terapija matičnim ćelijama
U slučaju autoimunih bolesti štitne žlijezde moguće je raditi i terapiju matičnim ćelijama. Ova terapija se koristi za „resetovanje“ imunog sistema i kod osoba sa autoimunim bolestima. U te svrhe rade se transplantacija matičnih ćelija iz masnog tkiva.
Autoimuni paleo protokol (AIP)
Optimiziranje prehrane također može pomoći u smanjenju simptoma autoimunih bolesti. S tim u vezi uveden je autoimuni paleo protokol kojim je tačno definisano koje namirnice je potrebno unositi a koje je potrebno određeni period ili čak potpunosti eliminasati iz prehrane.
Prema AIP-u iz svakodnevne prehrane potrebno je u potpunosti izbaciti sljedeće:
- Kukuruz
- Kikiriki
- Aditive, konzervanse
- Žitarice
- Prerađenu hranu
- Rafinirana ulja
- Rafinirane šećere
- Soju
- Steviju
Pored navedenih namirnica koje je potrebno u potpunosti eliminisati iz ishrane, potrebno je najmanje 30 dana eliminacije sljedećih namirnica:
- Alkohol
- Kofein (kafa, kakao)
- Mliječni proizvodi
- Jaja
- Mahunarke
- Gluten
- Hrana sa visokim glikemijskim indeksom
- Krompir, patlidžan, paradajz, paprika
- Orašasti plodovi
- Med
- Zaslađivači
- Senf, muškatni oraščić, anis, korijander, kim
Nakon perioda čišćenja možete postepeno ponovo uvoditi navedene namirnice.
Pomoću ovog režima ishrane smanjuje se inflamacija kod autoimunih bolesti a samim tim smanjuju se i simptomi te progresija bolesti, što dovodi do poboljšanja opšteg stanja pacijenta.
Koja hrana je poželjna?
- Meso
- Riba i morski plodovi
- Nerafinirana ulja i masti
- Kokos
- Fermentirana hrana
- Voće sa niskim glikemijskim indeksom
- Povrće izuzev paradajza, paprike, krompira, patlidžana
- Začinsko bilje
Pored navedenog potrebno je povesti računa i o sljedećem:
- Potrebno je najmanje 8 sati sna dnevno
- Svaki dan biti aktivan i izlagati se suncu kako bi organizam dobio dovoljno vitamina D
- Reduciranje stresa
- Izbjegavanje dugotrajnog sjedenja ili ležanja
- Obezbijediti vrijeme za zabavu i opuštanje
Foto: Pixabay