Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je jedna od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu. Karakterizira se smanjenim protokom zraka u disajnim putevima. Ograničenje protoka zraka je uglavnom progresivno i nije u potpunosti reverzibilno.
U faktore rizika za nastanak HOBP spadaju: pušenje, genetske predispozicije, deficit α-1 antitripsina, aerozagađenje, respiratorne infekcije.
HOBP se karakterizira hroničnom upalom u disajnim putevima, krvnim sudovima pluća i plućnom parenhimu.
HOBP prate brojne promjene kao što su: pojačana sekrecija mukusa, poremećaj razmjene respiratornih gasova, hiperinflacija pluća, plućna hipertenzija, hronično plućno srce. Navedene promjene uzrokuju simptome HOBP od kojih su najzastupljeniji:
- Produktivni kašalj
- Dispneja (glad za zrakom)
- Hronični kašalj sa sviranjem u grudima
Simptomi se na početku javljaju prilikom fizičkog napora, a kasnije i u stanju mirovanja kako bolest napreduje.
Terapija
U terapiji HOBP koristi se nekoliko vrsta lijekova s ciljem smanjenja progresije bolesti, otklanjanja ili smanjenja simptoma, boljeg podnošenja fizičkog napora, prevencije i liječenja komplikacije i egzacerbacije te smanjenja smrtnosti.
Inhalacioni bronhodilatatori
Lijek izbora u terapiji HOBP su bronhodilatatori, koji šire bronhije i tako omogućavaju bolji protok zraka u disajnim putevima. Koriste se antiholinergici, β2 agonisti i teofilinski preparati.
Kortikosteroidi
U težim slučajevima koriste se i kortikosteroidi inhalaciono. Mogu se davati i u kombinaciji sa β2 agonistom također inhalaciono. Terapijima oralnim kortikosteroidima smije trajati maksimalno 7-10 dana u dozi od 30-40 mg.
Antibiotici
U nekim slučajevima indicirani su i antibiotici u terapiji HOBP i to kod pacijenata koji imaju izraženu dispneju, pojačan produktivni kašalj i purulentni izgled sputuma te kod pacijenta kojima je potrebna mehanička ventilacija.
Mukolitici
Pacijenti koji imaju HOBP mogu koristiti mukolitike koji razgrađuju gusti bronhijalni sekret i olakšavaju iskašljavanje, ali se ne preporučuje redovna primjena.
Antitusici
Antitusici su lijekovi koji ublažavaju kašalj, pa se mogu koristiti u slučaju HOBP budući da se karakterizira hroničnim kašljem. Kontraindikacija za redovnu primjenu antitusika u ovom slučaju je stabilna HOBP.
Kisik
U slučaju hronične respiracijske insuficijencije koristi se terapija kisikom. U tom slučaju dugotrajno korištenje kisika, dakle preko 15 sati dnevno značajno poboljšava preživljanje kod pacijenata.
Savjeti
Pored terapije savjetuje se prestanak pušenja, redovni pregledi kod ljekara, izbjegavanje boravka u zadimljenim prostorijama ili na zagađenom zraku, te izbjegavanje boravka u prostorijama sa više ljudi posebno tokom sezone gripe. Potrebno je djelovati preventivno protiv gripe pomoću preparata za jačanje imuniteta i prevenciju gripe, a također se možete posavjetovati sa svojim ljekarom u eventualnom primanju vakcine protiv gripe i upale pluća.
Ključne riječi: Hronična opstruktivna bolest pluća, HOBP, terapija HOBP
Foto: Pixabay