Maslačak (Taraxacum officinale) je zeljasta biljka visine do 30 cm. Cvjeta od aprila do jula. Najviše se koristi korijen maslačka (Taraxaci radix) prikupljen i osušen u proljeće ili jesen. Pored korijena koriste se još i zeleni svježi dijelovi biljke (Taraxaci herba) i cvjetovi (Taraxaci flos).
Maslačak je poželjeno prikupiti u proljeće kada se pojave žuti cvjetovi. Potrebno je izvući maslačak zajedno sa korijenom, donje listove odstraniti i odmah upotrijebiti. Korijen također možete očistiti, osušiti i koristiti tokom godine.
Maslačak je bogat vitaminima i mineralima. Sadrži karotenoide, vitamine A, B i C. Mineralni sastav maslačka čine: kalcij, magnezij, kalij, željezo, sumpor, natrij, mangan, fosfor, silicij.
Obiluje inulinom koji je jako važan za zdravlje probavnog sistema. Inulin također poboljšava mineralni sadržaj kosti i gustoću koštane mase, pa je jako koristan u prevenciji i tretmanu osteoporoze.
Djelovanje maslačka
- Maslačak ima pozitivan učinak kod karcinoma jetre, dojke i pankreasa
- Djeluje kao diuretik (potiče izmokravanje), potiče rad bubrega
- Pročišćava krv
- Djeluje kao holagog (stimuliše lučenje žuči)
- Koristi se kao gorki tonik, pomaže kod manjka apetita
Indikacije
- Oboljenja jetre (hepatitis, insuficijencija jetre, kongestija jetre, karcinom jetre)
- Hiperholesterolemija (povišen holesterol u krvi)
- Holelitijaza (žučni kamenci)
- Atonija žučnih puteva
- Anemija
- Insuficijencija bubrega
- Hemoroidi i zatvor
- Dermatoze
- Sindrom hroničnog umora
- Skorbut
- Oligurija (smanjeno izlučivanje urina)
- Hipertenzija
Mogući načini konzumiranja maslačka
Čaj od maslačka
50 grama korijena i lista maslačka kuhati 2 minute u 1 litru vode. Poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Zatim procijedite cijelu količinu čaja, i pijte po 1 šolju prije svakog obroka.
Salata od maslačka
Mlade listove skupa sa korijenom dobro oprati, isjeckati, dodati limun, so i maslinovo ulje i ostaviti da stoji 3-4 sata, nakon čega je možete koristiti.
Zdrava zamjena za kafu
Prikupljeni korijen maslačka dobro oprati, razrezati i osušiti. Za još bolji efekat dobro je prikupiti i korijen cikorije u jednakim količinama. Nakon sušenja, korijenje se ispeče i samelje te se koristi kao zamjena za kafu. Jako je dobra za pacijente sa oboljenjima jetre, ali je jako korisna i za zdrave ljude u smislu prevencije bolesti i očuvanja zdravlja.
Uz koje lijekove ne bismo trebali piti kafu?
Ključne riječi: maslačak kao lijek, upotreba maslačka, maslačak ljekovitost
Photo: Pexels