Hipotireoza (usporen rad štitne žlijezde) je danas jako zastupljeno oboljenje. Uglavnom nastaje kao posljedica Hashimoto tireoiditisa (autoimuno oboljenje). Hipotireozu karakterizira smanjen nivo hormona štitne žlijezde T3 i T4.
Terapija hipotireoze je uvijek supstituciona (nadomjesna), bez obzira na uzrok koji je doveo do razvoja oboljenja. Najčešće se koriste preparati koji sadrže samo T4 hormon (L-tiroksin). U organizmu se od L-tiroksina, procesom dejodinacije proizvodi T3 hormon, te se pravilnim doziranjem lijeka postižu i održavaju normalni nivoi T3 i T4 hormona, a samim tim postiže se zadovoljavajući metabolički efekat.
Za odgovarajući efekat lijeka i otklanjanje simptoma bolesti, neophodno je pravilno doziranje lijeka, redovne kontrole i naravno jako je važno pridržavanje pacijenta terapiji.
Pacijentima koji koriste terapiju za hipotireozu savjetuje se sljedeće:
- Redovno korištenje lijeka, dakle svakog jutra najmanje pola sata prije doručka
- Lijek popiti sa malo vode, odvojeno od preparata željeza i kalcijuma
- Izbjegavati konzumiranje mlijeka i mliječnih proizvoda zajedno sa L-tiroksinom (lijek za usporen rad štitne žlijezde), kao i sat nakon uzimanja ovog lijeka.
- Izbjegavati konzumiranje kafe i ostalih kofeinskih napitaka zajedno sa L-tiroksinom, kao i sat vremena nakon uzimanja ovog lijeka. Kofein smanjuje apsorpciju L-tiroksina koji se aplicira peroralno, što rezultira i nižom koncentracijom lijeka od potrebne.
- Prestanak konzumiranja cigareta
Pročitaj više o znacima koji upućuju na oboljenja štitne žlijezde.
Ključne riječi: Hashimoto tireoiditis, hipotireoza, terapija, L-tiroksin, T4, T3
Foto: Pexels