Grejpfrut ili grejp spada u citrusno voće. Prava je vitaminska bomba i jako puno se koristi u svrhe gubitka viška kilograma i očuvanje vitkosti, zbog čega je naročito popularan među ženama.
Međutim, grejp je i voće koje stupa u najviše interakcija sa lijekovima, od kojih neke mogu biti jako opasne. Stoga, ukoliko koristimo neku terapiju, a koristimo grejp u ishrani, neophodno je povesti računa o tome da li grejp stupa u interakcije sa lijekom koji koristimo. Posebno je važno istaći da lijekovi koji se jako često koriste kao npr. statini (lijekovi za snižavanje povišenih masnoća u krvi), antihistaminici, oralni kontraceptivi, lijekovi za liječenje erektilne disfunkcije stupaju u interakcije sa grejpom.
Ključni enzim za nastanak interakcija između grejpa i pojedinih lijekova je citohrom P450 3A4 (CYP3A4). Navdeni enzim je važan u metaboliziranju velikog broja lijekova, a grejp smanjuje njegovu aktivnost. Stoga, lijekovi koji predstavljaju supstrate za citrohrom P450 3A4, odnosno metaboliziraju se pomoću ovog enzima, stupaju u interakcije sa grejpom, te je tu kombinaciju neophodno izbjegavati.
Najčešće i najopasnije interakcije grejp izaziva sa sljedećim lijekovima:
- alprazolam
- amiodaron
- atorvastatin
- simvastatin
- lovastatin
- karbamazepin
- cilostazol
- klaritromicin
- eritromicin
- kolhicin
- dronedaron
- felodipin
- fentanil
- feksofenadin
- indinavir
- sakvinavir
- loratadin
- losartan
- nilotinib
- pimozid
- sildenafil
- vardenafil
- tadalafil
- verapamil
Spisak lijekova koji se metaboliziraju putem CYP3A4, zbog čega mogu stupati u interakcije sa grejpom
Ključne riječi: grejp i lijekovi, grejpfrut i lijekovi, interakcije, citohrom P450 3A4, CYP3A4
Photo: Pexels